A beavatkozás célja az állattartó telepek támogatása megújítása vagy fejlesztése, amely lehetőséget biztosít a mezőgazdasági termelőknek, szövetkezeteknek és együttműködéseknek, hogy megújítsák vagy fejlesszék állattartó telepeiket Magyarország egész területén.
A pályázat keretében támogatható tevékenységek közé tartozik az épületek és létesítmények fejlesztése, új gépek és technológiák beszerzése, valamint az energiahatékonyság javítása.
A támogatás mértéke változhat akár 200 millió forinttól egészen 5 milliárd forintig, és az elszámolható költségek legalább 50%-át fedezheti. Az időszakos értékelési szakaszok lehetővé teszik a pályázók számára, hogy különböző időpontokban nyújtsák be kérelmüket a támogatásra.
A beavatkozás célja a mezőgazdasági termékek értéknövelését és a piacra jutást elősegítő, technológiai fejlesztést célzó beruházások támogatása az élelmiszer-feldolgozás vállalati hatékonyságának növelése érdekében, továbbá a mezőgazdasági termékek értéknövelésével összefüggő fejlesztések támogatása.
A beavatkozás alapján nyújtott támogatásokon keresztül megvalósulhatnak magasabb hozzáadott értékű termékek előállítását célzó, versenyképesebb vállalati, termelési és termékstruktúra kialakítását, optimalizálást, valamint a piacra jutást elősegítő fejlesztések (tárolást és hűtést is beleértve), valamint piaci keresletre és/vagy termékpálya-együttműködésre alapozott kapacitásbővítő fejlesztések.
Magyarország egész területén megvalósítható a projekt.
Ki nyújthat be támogatási kérelmet?
1. Mezőgazdasági termelők, akik abban az esetben jogosultak támogatásra, amennyiben igazolják, hogy:
a) A támogatási kérelem benyújtását megelőző, vagy amennyiben erre vonatkozóan nem rendelkeznek adatokkal, az azt megelőző teljes lezárt üzleti évben legalább 10 000 euró STÉ üzemmérettel rendelkeznek.
b) A támogatási kérelem benyújtását megelőző, vagy amennyiben erre vonatkozóan nem rendelkezik adatokkal, az ezt megelőző teljes lezárt üzleti évben árbevételüknek legalább 40%-a mezőgazdasági tevékenységből származott.
2. Jelen felhívás keretében a támogatási kérelem benyújtására kollektív beruházás keretében is van lehetőség.
Támogatás formája: vissza nem térítendő támogatás, melynek formája tételes költségelszámolás.
KAP-RD01a-RD01c-RD01d-RD01e-2-24
A támogatási kérelmek benyújtására 2024. szeptember 17. napjától van lehetőség az alábbiak szerint meghatározott benyújtási szakaszokban:
1. benyújtási szakasz: 2024. szeptember 17. – 2024. szeptember 30.
2. benyújtási szakasz: 2024. október 1. – 2024. október 14.
3. benyújtási szakasz: 2025. március 18. – 2025. március 31.
4. benyújtási szakasz: 2025. április 1. – 2025. április 14.
Maximum 200 millió Ft.
Az összes elszámolható költség minimum 50%-a.
A támogatási okiratban meghatározott támogatási összeg 25 százalékáig, de legfeljebb 50 millió Ft-ig a kedvezményezett kérelemmel előleget igényelhet.
A művelet fizikai befejezésére a támogatási okirat véglegessé válásától számított legfeljebb 24 hónap áll rendelkezésre.
50 Milliárd Ft
KAP-RD01a-RD01c-RD01d-RD01e-1-24
A támogatási kérelmek benyújtására 2024. október 15. napjától van lehetőség az alábbiak szerint meghatározott benyújtási szakaszokban:
1. benyújtási szakasz: 2024. október 15. – 2024. október 28.
2. benyújtási szakasz: 2024. október 29. – 2024. november 11.
3. benyújtási szakasz: 2025. május 6. – 2025. május 19.
4. benyújtási szakasz: 2025. május 20. – 2025. június 2.
Min. 200 millió Ft – max. 5 milliárd Ft
Az összes elszámolható költség minimum 50%-a.
A támogatási okiratban meghatározott támogatási összeg 25 százalékáig, de legfeljebb 500 millió Ft-ig a kedvezményezett kérelemmel előleget igényelhet.
A támogatási okirat véglegessé válásától számított legfeljebb 36 hónap.
150 Milliárd Ft
1.) célterület: Állattartó telepek általános korszerűsítése (beleértve új állattartó telepek létesítését is)
2.) célterület: Állattartó telepek fejlesztését szolgáló zöld beruházások
3.) célterület: Állattartó telepek fejlesztése az ammónia-kibocsátás csökkentés érdekében
4.) célterület: Állattartó telepek járványvédelmi beruházásainak támogatása, sertéságazat esetén a farokkurtítás visszaszorításával
2. Sertéstartó telepek korszerűsítése – Sertésfélék (házi sertés, vaddisznó) tartásához kapcsolódóan:
4. Juh és kecsketartó telepek korszerűsítése – Juh- és kecskefélék tartásához kapcsolódóan:
5. Egyéb állattartó telepek korszerűsítése – Lófélék (ló, szamár, öszvér), nyúl, méh, húshasznosítású galamb, fürj, strucc, emu, fácán, fogoly, valamint csincsilla tartásához kapcsolódóan:
Támogatás mértéke: az alaptámogatás az összes elszámolható költség 50%-a /növelhető/
Épületenergetikai, épületgépészeti és energiaellátást érintő korszerűsítések, felújítások, valamint a megújuló energia felhasználására irányuló technológiák alkalmazása. Azon tevékenységek tartoznak ide, melyek jellegükből adódóan az állattartó telepen belüli energiahatékonyság fokozását szolgálják:
Az energiahatékonyság javulással járó tevékenység keretében megvalósuló tevékenységek esetén a legalább 10% fajlagos energiahatékonyság javulás teljesítése elvárás.
Támogatás maximális mértéke: az alaptámogatás az összes elszámolható költség 50%-a /növelhető/
Azon tevékenységek tartoznak ide, melyek célja a gazdasági-termelési folyamatok és az állattartó telepen belüli építmények energiaigényének fedezése megújuló energia előállításával. Fűtési/hűtési energiaigény, használati melegvíz igény, villamos energia igény részbeni vagy teljes kielégítése megújuló energiaforrásból:
Támogatás maximális mértéke: az alaptámogatás az összes elszámolható költség 70%-a
Olyan tevékenységek megvalósítása a cél, melyek által csökken az ammónia és/vagy az ÜHG gázok kibocsátása, javul a levegő minősége, valamint a felszíni és felszínalatti vizek terhelése.
A) Ammónia kibocsátásának csökkentését elősegítő, építéssel járó fejlesztések, korszerűsítések (pl.: meglévő trágyatárolók fedése, új, az állattartó telep kapacitásának megfelelő méretű fedett trágyatárolók építése, padozat kialakítása, tetőszigetelés, istállón belüli építéssel járó korszerűsítések megvalósítása)
Trágyatároló kialakítása kizárólag fedett kivitelben és a következő esetekben támogatott:
B) Új gépek és eszközök, technológiák beszerzése, meglévő gépek, eszközök korszerűsítése, beleértve az információs és kommunikációs technológiákat. (pl.: légmosó berendezések, csepegésmentes itató, hígtrágya injektáló, trágyakihúzó, trágyakihordó berendezések beszerzése)
Támogatás maximális mértéke: az alaptámogatás az összes elszámolható költség 80%-a
Állattartó telepek járványvédelmi beruházásainak támogatása – Valamennyi az 1. célterület esetében felsorolt állatfajok tartásához kapcsolódóan.
a) Építéssel járó, a járványvédelemhez kapcsolódó tevékenységek.
b) Állatbetegségek kockázatát csökkentő eszközök, gépek beszerzése.
A kedvezményezettek jelen felhívásban tervezett műveletük tekintetében további többlettámogatásra lehetnek jogosultak, amennyiben a beruházás megvalósításához igénybe vett beruházási hitelhez kamattámogatást, illetve a beruházási hitelhez kapcsolódó intézményi kezességvállalás díjához díjtámogatást igényelnek. A támogatás intenzitás maximális mértéke nem haladhatja meg a 65%-ot azzal, hogy az intézményi kezességvállalás díjához kapcsolódóan legfeljebb 5%, a beruházási hitel kamatához kapcsolódóan legfeljebb 10% mértékű többlettámogatás igényelhető, a jelen felhívás alapján megtervezett művelet kamat és kezességi díj nélkül számított elszámolható költségének arányában.
E támogatások külön pályázati felhívás keretében, a jelen felhívás alapján elnyert támogatási okirat birtokában igényelhetők.
Kérjen munkatársainktól díjmentes konzultációt az alábbi űrlap kitöltésével!