A felhívás támogatást nyújt a megtermelt szántóföldi termények tárolási, szárítási és tisztítási kapacitásainak fejlesztéséhez, új üzemek létesítéséhez, a meglévő üzemek korszerűsítéséhez. Lehetőséget nyújt továbbá a megújuló energiaforrások alkalmazásának az ösztönzésére, felújítás esetén az energiahatékonyságot növelő technológiák alkalmazására.
A vetőmag feldolgozás elsődleges célja a magas csíraképesség és a vetőmag tisztaságának a fenntartása. A felhívás segítséget nyújt ennek megvalósításához a vetőmagüzemek gépeinek, műveleteinek, folyamatainak modernizálásával, valamint környezetkímélő technológiai berendezések beszerzésének támogatásával.
A beavatkozás célja a mezőgazdasági termékek értéknövelését és a piacra jutást elősegítő, technológiai fejlesztést célzó beruházások támogatása az élelmiszer-feldolgozás vállalati hatékonyságának növelése érdekében, továbbá a mezőgazdasági termékek értéknövelésével összefüggő fejlesztések támogatása.
A beavatkozás alapján nyújtott támogatásokon keresztül megvalósulhatnak magasabb hozzáadott értékű termékek előállítását célzó, versenyképesebb vállalati, termelési és termékstruktúra kialakítását, optimalizálást, valamint a piacra jutást elősegítő fejlesztések (tárolást és hűtést is beleértve), valamint piaci keresletre és/vagy termékpálya-együttműködésre alapozott kapacitásbővítő fejlesztések.
Magyarország egész területén megvalósítható a projekt.
a) Mezőgazdasági termelők
b) Mezőgazdasági termelők tagságával működő szövetkezetek
c) Állami elismeréssel rendelkező együttműködések
Mezőgazdasági termelők, akik abban az esetben jogosultak támogatásra, amennyiben igazolják, hogy:
a) A támogatási kérelem benyújtását megelőző, vagy amennyiben erre vonatkozóan nem rendelkeznek adatokkal, az azt megelőző teljes lezárt üzleti évben legalább 10 000 euró STÉüzemmérettel rendelkeznek.
b) A támogatási kérelem benyújtását megelőző, vagy amennyiben erre vonatkozóan nem rendelkezik adatokkal, az ezt megelőző teljes lezárt üzleti évben árbevételüknek legalább 40%-a mezőgazdasági tevékenységből származott.
KAP-RD01a-RD01c-2-25
A támogatási kérelmek benyújtására 2025. április 15. napjától van lehetőség az alábbiak szerint meghatározott benyújtási szakaszokban:
Maximum 200 millió Ft.
Az összes elszámolható költség minimum 50%-a, mely bizonyos esetekben növelhető
A támogatási okiratban meghatározott támogatási összeg 25 százalékáig, de legfeljebb 50 millió Ft-ig a kedvezményezett kérelemmel előleget igényelhet.
A művelet fizikai befejezésére a támogatási okirat véglegessé válásától számított legfeljebb 24 hónap áll rendelkezésre.
15 Mrd Ft
KAP-RD01a-RD01c-1-25
A támogatási kérelmek benyújtására 2025. május 20. napjától van lehetőség az alábbiak szerint meghatározott benyújtási szakaszokban:
Min. 200 millió Ft – maximum 5 milliárd Ft
Az összes elszámolható költség minimum 50%-a, mely bizonyos esetekben növelhető
A támogatási okiratban meghatározott támogatási összeg 25 százalékáig, de legfeljebb 500 millió Ft-ig a kedvezményezett kérelemmel előleget igényelhet.
A támogatási okirat véglegessé válásától számított legfeljebb 36 hónap.
35 Mrd Ft
1. Kisméretű fémsilók (30-300 tonna tárolókapacitással) létesítése.
2. Terményszárítók, tisztító létesítése, kapacitásnövelése
3. Univerzális magtisztítók, elő- és utótisztítók létesítése, kapacitásnövelése.
4. Terményszárítók, terménytisztítók, és terménytárolók energetikai hatékonyságnöveléssel nem járó technológiai felújítása, valamint azok üzemeltetéséhez kapcsolódó épített vagy mobil eszközök, valamint a kapcsolódó technológiák létesítése, beszerzése és technológiai felújítása:
a) Serleges felhordók, szállítószalagok, rédlerek, szállítócsigák, surrantócsövek, beépített fogadógaratok, mechanikus üzemű (statikus és mobil) raktári felszedő- és rakodógépek, pneumatikus üzemű magtári felszedő- és rakodógépek) beszerzése, létesítése vagy felújítása
b) porleválasztás gépeinek beszerzése, létesítése vagy felújítása;
c) a tárolási technológia kiegészítő berendezéseinek beszerzése, létesítése vagy felújítása;
d) fogadógarat létesítése, felújítása, előtároló szín létesítése, mobil garat beszerzése;
e) síktárolók padozatának és oldalfalainak felújítása, javítása, légbeömlő nyílások létesítése, tetőszerkezet, tetőhéjazat cseréje;
f) silók kupolaszigetelése;
g) telephelyenként egy előtároló felújítása;
h) silók mérlegrendszerének létesítése vagy felújítása;
5. Vetőmagüzem létesítése, kapacitásnövelése, üzemeltetéshez kapcsolódó épített vagy mobil eszközök, valamint a kapcsolódó technológiák létesítése, beszerzése és technológiai felújítása
-Terményszárító vagy terménytisztító üzemenként egy tranzittároló létesítése vagy felújítása;
-Termények minőségvizsgálatára alkalmas gépek, műszerek (például: termény nedvességmérők, analizátorok, mintavevők, toxinmérők) beszerzése;
-Telephelyenként egy, maximum 50 m2 nettó alapterületű kezelőhelyiség, vezérlőpult létesítése;
-Az 1. célterület 2. pontjában szereplő (terményszárítók, illetve tisztítók létesítése) önállóan támogatható tevékenységgel együttesen támogathatóak:
a) terménytároló létesítése,
b) előtároló létesítése
-Üzemen belüli anyagmozgatás gépei: rakodógép, targonca és ezek adapterei, kézi hidraulikus vagy elektromos raklapemelő (béka) beszerzése;
-Üzemi folyamatok automatizálása, komplett termelési, feldolgozási, raktározási, adatelemzéshez szükséges funkcióval, a szükséges informatikai eszközök és szoftverek beszerzése;
-Esővízgyűjtő rendszer kialakítása az üzem technológiai vízigényének kielégítésére;
-Telepi infrastruktúra fejlesztése
Kérjen munkatársainktól díjmentes konzultációt az alábbi űrlap kitöltésével!